12 kwietnia 2022 r. w Zespole Szkół Ekonomiczno-Usługowych im. Fryderyka Chopina w Żychlinie odbyło się spotkanie z Panią Marią Wiśniewską, pseudonim „Malina”, powstańcem warszawskim, łączniczką 1. plutonu, 3. kompanii batalionu „Parasol” Armii Krajowej.

Pani „Malina” opowiadała zgromadzonym w SALCE CHOPINOWSKIEJ sympatykom „żywych lekcji historii” o swoim dzieciństwie, przedwojennej szkole, nauce w czasie okupacji, początkach konspiracji i spontanicznym udziale w Powstaniu Warszawskim oraz o zachowanym do dziś w pamięci obrazie bombardowanej Warszawy. Nasza Bohaterka została obdarowana przez społeczność szkolną pięknym bukietem kwiatów, szacunkiem i życzliwością, a w zamian otrzymaliśmy wspaniałą opowieść, piękny uśmiech i „gorące serce”.

W zorganizowaniu spotkania dopomógł nam Pan Krzysztof Dobrecki wraz z małżonką, w którego domu, malowniczo wkomponowanym w piękny las, Pani Maria Wiśniewska wypoczywa w okresie świątecznym.

Na uroczyste spotkanie z Bohaterką Powstania w Pałacu Bronikowskich w Żychlinie przybyli także przedstawiciele Starostwa Powiatowego – Sekretarz Powiatu Pan Mirosław Kruszyński i Zastępca Naczelnika Wydziału Edukacji i Spraw Społecznych Pan Krzysztof Czajkowski, Dyrekcja Szkoły, uczniowie i nauczyciele, lokalna prasa.

Dyrektor Szkoły Pani Anna Matczak-Gaj uroczycie powitała Honorowego Gościa oraz wszystkich zebranych, stwierdzając: Takie lekcje zdarzają się bardzo rzadko… Myślę, że to wielkie przeżycie dla nas wszystkich, zwłaszcza, że żyjemy w tych niełatwych czasach”.

„Żywa lekcja historii” była efektem badań podjętych przez uczniów i nauczycieli ZSEU w Żychlinie w ramach interdyscyplinarnego projektu „Sejm Dzieci i Młodzieży 2022”. Wyzwania historyczne przeplatały się z typowo polonistycznymi, a nawet teatralnymi i wokalnymi, jak i również z zadaniami z zakresu reklamy czy informatyki. Wyjątkowe słowa uznania należą się Szymonowi Hofmanowi (2TR), który swoim zaangażowaniem i umiejętnościami wniósł olbrzymi wkład w realizację całego przedsięwzięcia. W sfinalizowaniu projektu swój udział mieli także: Bartosz Matczak (3TŻP), Anna Jąkalska (2TR), Gabriela Pawlak (1TL), Mateusz Pabisiak (3THR), Wiktoria Kamińska (3LO), Daria Lepczyńska (3TSP), Mateusz Kowalski (3TS). Opiekę nad grupami uczniowskimi sprawowali - p. Aleksandra Gołdych (polonistka z zamiłowaniem historycznym), p. Piotr Rosiak (nauczyciel historii i wiedzy o społeczeństwie), we współpracy p. Agnieszką Rogalską oraz p. Andrzejem Midorem.

Spotkanie ze świadkiem historii to dla nas niezapomniane przeżycie, któremu towarzyszyły wyjątkowe emocje, wspólne rozmowy, wpis do Księgi Pamiątkowej oraz spacer po naszym pięknym pałacyku i parku zakończony pysznym obiadkiem serwowanym w szkolnej stołówce.