19 kwietnia obchodziliśmy 79. rocznicę wybuchu powstania w getcie warszawskim.  Uczniowie klasy  3 THL, jako reprezentanci naszej szkoły, przystąpili do ogólnopolskiej akcji społeczno- edukacyjnej „Żonkile 2022”. Organizatorem corocznego przedsięwzięcia jest Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN, a jego celem przypomnienie warszawiakom oraz mieszkańcom innych polskich miast mało znanej karty w historii stolicy – Powstania w Getcie Warszawskim, które wybuchło 19 kwietnia 1943 r.

Uczennice klasy trzeciej przygotowały na zajęcia warsztatowe, które odbyły się 25.04.2022 r., emblemat akcji- żonkile, wyrażające pamięć, szacunek i nadzieję. Przed pracą z tekstem źródłowym Bartosz Gromadziński przedstawił w prezentacji multimedialnej historię walki powstańczej w getcie. Następnie uczniowie obejrzeli film „Muranów- Dzielnica Północna”.  W części warsztatowej młodzież przystąpiła do analizy reportażu „Miłość w getcie. Irena Sendler i Adam Celnikier” Anny Bikont. Dziennikarka przybliżyła historię Ireny Sendlerowej i jej relacji z Adamem Celnikierem, młodym żydowskim prawnikiem, który w czasie okupacji znalazł się za murami warszawskiego getta.

Zajęcia nie tylko uporządkowały wiedzę historyczna uczniów, ale przede wszystkim zachęciły młodzież do refleksji etycznej w kontekście wciąż obecnej  w naszym życiu  wojny.