sejm

Młodzież z Żychlina wśród laureatów projektu Sejm Dzieci i Młodzieży!

Kolejny wielki sukces jest udziałem młodzieży Zespołu Szkół Ekonomiczno-Usługowych im. Fryderyka Chopina w Żychlinie. Do tegorocznej XXVIII sesji Sejmu Dzieci i Młodzieży zakwalifikowały się aż dwa zespoły z naszej placówki – Anna Jąkalska (2TR) i Bartosz Matczak (3TŻP) oraz Mateusz Pabisiak (3THR) i Wiktoria Kamińska (3LO). Tegoroczny temat brzmi: „Jakie ideały żołnierzy Armii Krajowej i Narodowych Sił Zbrojnych przetrwały i odniosły zwycięstwo? Które z tych wartości są dla Ciebie ważne? Przedstaw na przykładzie wybranego bohatera lub bohaterki”.

Kobiety, dwie bohaterki, stały się podmiotem dociekań młodych sympatyków historii - Maria Marszałkowska-Kaniewska (komendantka Ekspozytury Wywiadowczej Wojskowej Służby Kobiet w Poznaniu, szefowa Wydziału Łączności Konspiracyjnej Sztabu Okręgu Poznań AK, więźniarka Fortu VII) oraz  Maria  Wiśniewska, pseudonim „Malina” (powstaniec warszawski, łączniczka 1. plutonu, 3. kompanii batalionu „Parasol” AK, sanitariuszka w powstańczym szpitalu „Sano”).

Już wkrótce w dniu 31 maja 2022 r. młodzież z całej Polski spotka się w Warszawie na zajęciach edukacyjnych związanych z tematem przewodnim sesji, a 1 czerwca 2022 r. będzie uczestniczyć w posiedzeniu Sejmu Dzieci i Młodzieży w gmachu Sejmu Rzeczypospolitej Polskiej. Wśród wybrańców znajdują się również laureaci z naszej szkoły!

Nasi uczniowie, od dziś posłanki i posłowie na SDiM 2022, z pewnością poszerzą wiedzę z zakresu zasad funkcjonowania polskiego Sejmu i demokracji parlamentarnej. Młodzież do aktywnej działalności na rzecz lokalnego środowiska zmobilizowali nauczyciele – p. Aleksandra Gołdych (nauczycielka języka polskiego i historii) oraz p. Piotr Rosiak (nauczyciel historii i wos). Sukces w konkursie jest bez wątpienia również wynikiem zaangażowania w podjęte działania projektowe wielu uczniów z klas pierwszych, drugich i trzecich, wspierających i współtworzących poszczególne etapy projektu, a także efektem współpracy z p. Agnieszką Rogalską, p. Andrzejem Midorem oraz Dyrektor Szkoły, p. Anną Matczak-Gaj.

Warto też nadmienić, że SDiM to projekt edukacyjny realizowany od 1994 r. przez Kancelarię Sejmu RP we współpracy z Instytutem Pamięci Narodowej, Ministerstwem Edukacji Narodowej oraz Ośrodkiem Rozwoju Edukacji.