„A jak ciebie kto zapyta:
Kto ty taki, skąd ty rodem?
Mów, żeś z tego łanu żyta,
Żeś z tych łąk, co pachną miodem”.

Maria Konopnicka
                                "Polska - moja Ojczyzna"

Temat sto trzeciej rocznicy odzyskania wolności stał się dla społeczności Zespołu Szkół Ekonomiczno-Usługowych im. Fryderyka Chopina w Żychlinie inspiracją do pogłębienia znajomości dziejów naszej Ojczyzny. Lekcja historii zorganizowana z okazji Narodowego Święta Niepodległości niewątpliwie okazała się wartościowym uzupełnieniem wiedzy. Okres utraty niezależności znajduje swój wyraz nie tylko w walkach narodowowyzwoleńczych, ale również w literaturze, malarstwie czy muzyce. To właśnie w XIX w. tożsamość narodową formowali tacy twórcy jak: Fryderyk Chopin, Mickiewicz, Słowacki, Krasiński i Norwid oraz malarze, a wśród nich Matejko, Grottger czy Malczewski.

Patriotyczną uroczystość uświetniły - wspólnie odśpiewane hymny, państwowy i szkoły, artystyczne występy chóru i młodych recytatorów, piękne dekoracje. Pani Dyrektor Anna Matczak-Gaj witając zebranych, nawiązała do niezwykłych dziejów naszej Ojczyzny.

Dzisiejsza akademia dała możliwość podsumowania szkolnych konkursów pod hasłem  „NIE! PODLEGŁOŚĆ” oraz wręczenia zwycięzcom dyplomów i nagród. Laureatami testu historycznego zostali – Szymon Staszak 1TL - I miejsce, Zuzanna Przebieracz 1LO - II m., Weronika Majkowska 1TS - III m., a konkursu na prezentację multimedialną o tematyce niepodległościowej – Angelika Fordon 1TS - I m., Małgorzata Kubsik 1TŻ - II miejsce, Wiktoria Szumigalska 1TR - III m. Młodzież przyjęła gratulacje z rąk Pani Dyrektor oraz nauczycieli historii.

Podziękowania za pracę, zaangażowanie, postawę godną naśladowania oraz promowanie szkoły w środowisku lokalnym otrzymali również przedstawiciele „ustępującego” samorządu uczniowskiego, a nowo wybranego – gorące gratulacje z okazji odniesionego sukcesu!

I wreszcie, moment szczególny! Po wielu latach pracy na rzecz szkolnej społeczności na zasłużoną emeryturę odchodzi Pan Leszek Goiński. Pana Leszka ciepłymi słowami i bukietem kwiatów żegnała cała społeczność szkolna na czele z Panią Dyrektor.

***

Organizatorzy dzisiejszej uroczystości – p. Aleksandra Gołdych i p. Piotr Rosiak (nauczyciele historii), p. Agnieszka Rogalska (opiekun chóru), p. Arleta Sztaba (dekoracje) oraz p. Krzysztof Wolski (nagłośnienie) składają serdeczne podziękowania za „pomoc i wsparcie” – Dyrekcji Szkoły, nauczycielom, uczniom i pracownikom obsługi!